26 Бер Коли терор завдає удару: реагування та відновлення життя
* Даний матеріал перекладений з освітнього ресурсу psykososialberedskap.no, розробленого RVTS East (Норвегія).
Це практичні та корисні інструменти, що мають на меті забезпечення конкретних знань для постраждалих, волонтерів та гуманітарного персоналу, які працюють в зонах катастроф.
«У п’ятницю ввечері ви забрали життя надзвичайної людини, кохання всього мого життя і мами мого сина, але ви не дочекаєтеся моєї ненависті», – такі слова написав Антуан Лейріс після теракту в Парижі 13 листопада 2015 року. Терористи нападають з метою пропагування політичних, ідеологічних та релігійних ідей, підсилюючи страх та створюючи хаос у суспільстві. Як наслідок, можуть виникнути ненависть та ксенофобія.
Негайне реагування
Терористичні акти мають на меті налякати громадян та привернути увагу ЗМІ для досягнення політичних, релігійних чи ідеологічних цілей. Терористи хочуть мати вплив на все населення, а не лише на тих, хто безпосередньо постраждав. Їхні методи – це насильство, страх і ненависть.
Мета терору- впливати на населення, викликаючи страх і нестабільність у суспільстві,
тому можливо, що тероризм може або зменшитися, або повністю припинитися,
якщо люди не реагуватимуть так, як очікують терористи.
Ларс Вейсет, кризовий психіатр та дослідник
Чи можемо ми бути готові до тероризму?
Загроза терору в Європі має комплексний характер. Атака може статися швидко і з мінімальною організацією. Нещодавні теракти в Європі показали, що окрім заходів влади все більшу роль відіграють пильні та сміливі громадяни.
Реакції на небезпеку
Грім від вибухів змушує всіх зупинятися і слухати. Сигнальна система людини реагує автоматичними реакціями для забезпечення виживання. Ці реакції активізуються в небезпечних ситуаціях, щоб дати тілу змогу боротися або тікати.
ЗМІ можуть посилити або зменшити наш страх
ЗМІ можуть або зменшувати, або посилювати тривогу. Газети та соціальні медіа можуть бути “мегафонами” для терористичних повідомлень шляхом поширення терористичних загроз. ЗМІ також можуть зменшити страх і хаос, повідомляючи важливу інформацію громадянам.
Суспільство в остраху
Впливаючи на громадян, тероризм опосередковано впливає на демократичні цінності, культуру та соціальну структуру. Насильство над невинними людьми використовується для руйнування цінностей суспільства.
Нам буде легше продовжувати жити, якщо нам вдасться створити «ілюзію невразливості».
Ми можемо це зробити, ігноруючи думки про катастрофу та довіряючи владі долати загрозу.
Ларс Вейсет, кризовий психіатр та дослідник
Опір населення
Для того щоб запобігти посиленню страху, населення повинно зайняти спільну позицію. Протидія страху перед тероризмом може включати повернення до повсякденних справ шляхом зосередження на тому, що посилює єдність та зменшує страх і невпевненість.
Зменшення страху і стресу
За допомогою знань, стратегій та вправ ми можемо підвищити нашу стресостійкість та навички, як справлятися зі стресовими ситуаціями.
Говоріть із дітьми
Терор впливає на дітей. Через засоби масової інформації діти можуть бачити і чути важкі історії про людей, які постраждали від тероризму та відчувають смуток і страх. Дуже важливо, щоб дорослі могли зрозуміло пояснити все дітям, надаючи їм відчуття надійності та безпеки.
Лідерство до, під час і після тероризму
Лідери повинні бути спокійними та діяти у напрямку об’єднання, щоб служити хорошими взірцями для наслідування. Громадян слід заохочувати до того, щоб вони були обережними та продовжували жити, як зазвичай. Лідер повинен підкреслювати спільні цінності та єдність.
Відновлення повсякденного життя
Тероризм вселяє страх, оскільки він завдає удару раптово – неможливо знати, коли, де і хто постраждає. Це жорстоко і впливає на багатьох людей одночасно. Нормальна перша реакція на тероризм – це страх. З часом страх може перерости у тривогу. Для того щоб повернутись до «нормального» життя, ви повинні побороти свою тривогу.
Немає сенсу сидіти склавши руки і говорити собі, що небезпека минула.
Ви повинні вийти з дому і переконатися в цьому на власному досвіді.
Це єдиний спосіб відновити почуття безпеки.
Белінда Екорнас, спеціальний радник RVTS East
Стратегії подолання стресу
Терористичні загрози необхідно долати таким чином, щоб страх не впливав на якість життя та здоров’я. Не існує «правильного» способу жити зі страхом і невпевненістю. Однак існує багато ефективних стратегій подолання стресових ситуацій.
Від нормальних реакцій до труднощів
Наші нормальні реакції страху можуть захищати нас у небезпечних ситуаціях. Після теракту люди, як правило, уникають переповнених місць та певних ситуацій. Це нормальна і адаптивна перша стратегія. Настороженість та уникання- це допоміжні стратегії у небезпечних ситуаціях, але якщо вони зберігаються тривалий час, то можуть виникати проблеми.
Уникання та вплив
Соціальна відстороненість та уникання можуть призвести до підтримки нормальних стресових реакцій, а зрештою і до тривоги. Щоб запобігти психологічним труднощам, необхідно стикатися з місцями та ситуаціями, яких боїтесь.
Рятувальники – від роботи на місцях терору до щоденних доручень.
Служби надзвичайних ситуацій активізуються під час терористичних атак. Працівники швидкої допомоги, поліції, пожежної охорони та бригади екстреного реагування працюватимуть над забезпеченням фізичного та психічного здоров’я жертв та громадян. Як ми можемо допомогти рятувальникам впоратися зі стресом після жорстоких інцидентів?
No Comments