Перехід військовослужбовців до життя вдома: стратегії подолання стресу

Перехід військовослужбовців до життя вдома: стратегії подолання стресу

* Даний матеріал перекладений з освітнього ресурсу psykososialberedskap.no, розробленого RVTS East (Норвегія).

Це практичні рекомендації, що будуть корисними як самим військовослужбовцям, так і спеціалістам, що з ними працюють.


Тіла напружені, навколо них б’є артилерія – потім настає оглушлива тиша. Через 24 години вони виповзають із бункера та починають новий день, де «ненормальне» стає новою буденністю. Шлях переходу до повсякденного життя вдома може стати нелегким. Знання про стресові реакції та стратегії їх подолання зможуть полегшити цей перехід. 


Міжнародні операції

З часів Другої світової війни понад 100 000 норвежців взяли участь у близько 100 військових операціях у більш ніж 40 країнах. Операції відрізняються за інтенсивністю та тривалістю. 

Небезпека, жорстокі сцени та бойові дії є частиною служби. Для підтримки командного духу важливими є такі цінності, як повага, вірність, честь та мужність. 


Ветеран – це нормальна людина з нормальними емоціями,
навчена вирішувати ненормальні ситуації. 

Роберт Муд, генерал та колишній інспектор-ветеран 


Це зображення має порожній атрибут alt; ім'я файлу zQskUXgEV5q9s0i7CuV_4S2PnPzU73gB4YLKD5CTq6OD4vWujXENXL3DTh6hlC3Q2M9tbtHsYSg4j8LYv3C5K1x8zyT0G3B81WcL3najnSyGxo2nFclqbhsI0MCCg7BBXTW-z_w
Мазарі-Шариф, Афганістан. Фото: Ларс Магне Ховтун / Збройні сили Норвегії
Це зображення має порожній атрибут alt; ім'я файлу QQN1hw52c1FQIatTxgm3LRE7zEcZUNqgTuXPr57fXUEBPste7XTGIuzEPNDi99Hiva87S1pw57CHzKK6Jt0fLxBOpGW1FTx8BNJMgWZlSrfLMt_8rhd1xN3YaIYMBU-8klvGXJA
Нормальна та інстинктивна реакція на сильний страх- «Бий, Тікай або Замри»

Відбір та навчання 

Відбір людей для міжнародних операцій відбувається різними способами. Деяких зараховують після закінчення обов’язкової військової служби; інших розподіляють після того, як вони оберуть кар’єру в армії. 

Страх і стрес 

У зоні бойових дій система страху постійно активована, що необхідно для ефективного функціонування та виживання. Військовослужбовці автоматизують дії та процедури, щоб мати можливість діяти у страшних та стресових ситуаціях. 

Поради щодо повернення додому 

Перехід від воєнних дій до буденності може бути складним. Існує великий контраст між повсякденним життям вдома та болем і стражданнями в зоні конфлікту. Важливо починати виконувати щоденні справи, наприклад, купувати продукти та відводити дітей до дитячого садка. 

Сім’я та діти

Міжнародна дислокація  може стати викликом для сімей – до, під час і після місії. Період завчасної підготовки та період адаптації після повернення додому подовжують дислокацію, що призводить до страждань та віддалення між членами родини. 


Повернувшись додому з Афганістану, я був виснажений і потребував відпочинку.
Моя дружина знаходилась вдома з трьома дітьми і також була знесилена – і ось вона збиралася відпочити!  

Коре Бренделанд, підполковникКеролайн Гундхус Ністед отримала сумну звістку,
коли її партнер Томас Ністед був дислокований
до Афганістану.


Це зображення має порожній атрибут alt; ім'я файлу Zjr81OXrOLIzAV8pXqulo6iGoRgz-t2aLs91b0YLfhOebVk0smTNtZddcN1zQdqAVRrAdlL18oJ4bfOdd6p6H4ssIt5iom6NiJQtLRvafj-v60jxrfvyl0o3CPQ84yImjdeucOQ

Це зображення має порожній атрибут alt; ім'я файлу kvBB4CQJcCTMXn9lYGEeSu4JRZANcHr6IMtYFoHVKJiXulr5lFQV5U6M_AidRypZlr-uiGsg6jOM79lsIo5xh-X7dyuVhj4k5cgIceYq6l2Z-vjPRGaEJA5q_EYcn6OjX5xzLYw
Сім’ї збираються на церемоніях нагородження після повернення солдатів з міжнародних операцій.

Включіть сім’ю у планування 

Стабільність у сім’ї захищає від стресу та вигорання. Родина та друзі роблять вас як гнучкими, так і стійкими, убезпечуючи  та надаючи силу, коли навколишній світ здається нереальним та безсердечним. Але чого б вони хотіли?

Сімейні виклики 

Сім’я та солдат, що повернувся, часто мають різні очікування щодо повернення додому. Обговорення сподівань та переживань щодо сімейного життя та стосунків може зменшити цей розрив у очікуваннях.

Діти 

Дітям може бути складно, коли один із батьків проходить службу за кордоном. Їх почуття захищеності та близькості змінюються, коли мама чи тато відправляються в зону бойових дій. Страждання, хвилювання та сама розлука можуть викликати реакції у дітей. 

Підтримка сім’ї 

Поки мама чи тато знаходяться в зоні бойових дій, сім’я може потребувати додаткової підтримки. Для вирішення повсякденних проблем може знадобитися створення соціальних мереж, здатних забезпечити практичну та емоційну підтримку. Контакт з військовими також може бути корисним.

Здоров’я та якість життя

Більшість ветеранів повертаються з міжнародної служби з цінним досвідом та хорошим фізичним і психічним здоров’ям. Тим не менш, деякі стикаються з труднощами або з проблемами на більш пізніх етапах. Звернутися за допомогою може бути складно – це не відповідає ролі солдата. 


Для багатьох ветеранів важливо отримати визнання за ті воєнні події, через які вони пройшли.
Я вважаю, що персоналу, який надає підтримку,  було б корисно ознайомитися з тим, що пережив ветеран …
Не варто недооцінювати важливість прояву інтересу. 

Коре Бренделанд, підполковник


Це зображення має порожній атрибут alt; ім'я файлу kIUUQlYJf4_VAnukhjNw9Yhgrw0rXTCbfZIAMu03fQKaQzxT8Pc3u9qdoljVlw3qRw-ugAPHCN8s8eIkhILClc56hLQaEp5KXPobIaHra7CguJ7ed_DKPgxuCF-TvlJaaOAZY8U
Фото: NRK/Маріус Арнесен

Це зображення має порожній атрибут alt; ім'я файлу bez8uP7oqci8_Ha1MfluRG4sRTpYkGYEYPBMRWMrCDCAD9powcHA7AxIGVvJQkJVQ2afkYj0o7rsKozIqtLMO1ibe3IoSkDtXZwQjkrk4syta3JyDgYRArqZVRkcqNmiyfyxw_8

Виклики та реакції 

Військовослужбовці, які перебувають у дислокації, можуть зазнати фізичних та психологічних стресорів, які впливають на фізичне збудження, сон, емоції, мислення та концентрацію. Багато ветеранів вивчають способи, як впоратися з цим, і за допомогою власних ресурсів та подальшої підтримки з боку військових вони добре справляються. Однак деякі ветерани стикаються з труднощами і потребують професійної допомоги. 

Проблеми зі здоров’ям 

Часто зустрічаються такі реакції як підвищена м’язова напруга та гіпернастороженість, викликані внаслідок активації симпатичної нервової системи. Це може призвести до проблем зі сном та концентрацією. Ці реакції зазвичай стихають протягом 6 місяців. 

Довіра до служб підтримки 

Деякі ветерани після повернення з дислокації потребують допомоги цивільних служб підтримки, але їм може бути важко як ініціювати контакт, так і відчути, що їх розуміють. Якщо ветерани сприйматимуть службу підтримки як доступну та зацікавлену у їх досвіді, то їм буде простіше приймати допомогу.

viyskovosluzhbovtsi

No Comments

Post A Comment

Записатися на консультацію